agami

Temat: Sekcja 1 - Teriery duże i średnie
* Airedale Terrier
* Bedlington Terrier
* Border Terrier
* Terier brazylijski (Terrier Brasileiro)
* Foksterier krótkowłosy (Fox Terrier Smooth)
* Foksterier szorstkowłosy (Fox Terrier Wire)
* Irish Glen of Imaal Terrier
* Irish Soft Coated Wheaten Terrier
* Kerry Blue Terrier
* Lakeland Terrier
* Manchester Terrier
* Niemiecki terier myśliwski (Deutscher Jagdterrier)
* Parson Russell Terrier
* Terier irlandzki (Irish Terrier)
* Terier walijski (Welsh terrier)

Źródło: Wikipedia.org
Źródło: dogowo.fora.pl/a/a,21.htmlTemat: Foksterier krótkowłosy- Fox Terrier Smooth
Foksterier krótkowłosy - jedna z ras psów, należąca do grupy terierów, zaklasyfikowana do sekcji terierów wysokonożnych.

Rasa psa dość rzadko spotykana w stosunku do szorstkowłosej odmiany foksterierów. Pochodzi z Wielkiej Brytanii, gdzie hodowcy owiec wykorzystywali je do tępienia lisów . Foksteriery są szybkie, bardzo aktywne oraz wytrzymałe.

Foksterier krótkowłosy ma sierść prostą, gładką, twardą i obfitą.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Fox_Terrier_%28Smooth%29Źródło: twojpies.fora.pl/a/a,233.html


Temat: Spis ras
Teriery

Sekcja 1 - teriery wysokonożne i średnie

Airedale Terrier
Bedlington Terrier
Border Terrier
Foksterier krótkowłosy (Fox Terrier Smooth)
Foksterier szorstkowłosy (Fox Terrier Wire)
Irish Glen of Imaal Terrier
Irish Soft Coated Wheaten Terrier
Kerry Blue Terrier
Lakeland Terrier
Manchester Terrier
Niemiecki terier myśliwski (Deutscher Jagdterrier)
Parson Russell Terrier
Terier irlandzki (Irish Terrier)
Terier walijski (Welsh terrier)

Sekcja 2 - teriery krótkonożne

Australian Terrier
Cairn Terrier
Dandie Dinmont Terrier
Jack Russell Terrier
Norfolk Terrier
Norwich Terrier
Sealyham Terrier
Skye Terrier
Terier szkocki (Scottish Terrier)
West Highland White Terrier
Terier czeski (Cesky terier)
Terier japoński (Nihon Teria)

Sekcja 3 - teriery w typie bull

American Staffordshire Terrier
Bulterier (Bull Terrier)
Bulterier miniaturowy (Miniature Bull Terrier)
Staffordshire Bull Terrier

Sekcja 4 - teriery miniaturowe

English Toy Terrier
Australian Silky Terrier
Terier brazylijski (Terrier Brasileiro)
Yorkshire Terrier

wikipedia.org
Źródło: cane.fora.pl/a/a,133.html


Temat: Foksterier szorstkowłosy
Foksterier szorstkowłosy jest jedną z ras psów, należącą do grupy terierów, zaklasyfikowaną do sekcji terierów wysokonożnych.

Rys historyczny
Już w XIV wieku hodowano foksteriery, które towarzyszyły sforom psów gończych w czasie nagonki na lisa lub pracowały pod ziemią (wypłaszały z nor). Starszą odmianą są foksteriery gładkowłose. Szorstkowłose pojawiły się znacznie później, dopiero po roku 1814, dzięki pracy hodowcy angielskiego Jacka Russela, który poświęcił się hodowli różnych odmian terierów szorstkowłosych. W roku 1875 powstał w Anglii klub hodowców foksterierów (Fox Terrier Club), który jednak nie uznawał terriera szorstkowłosego. Do ich większej popularności doszło po roku 1913, kiedy to powstało Wire Fox Terrier Association. Organizacja zalegalizowała trymowanie, foksteriery szorstkowłose szybko wyparły foksteriera gładkowłosego. Skorygowana trymowaniem sierść dodawała psom urody, a szorstkość włosów lepiej chroniła psy przed wiatrem i zębami szkodników.

Szata i umaszczenie
Dominującym umaszczeniem jest biały. Poza tym maść nie jest decydująca, ale pręgowanie i plamy czerwone, czekoladowo lub łupkowoszare są niepożądane. U foksteriera szorstkowłosego szata jest szorstka, twarda, gęsta, z tendencją do skręcania się. Powinna być tak gęsta i przylegająca, żeby przy rozgarnięciu jej palcami nie było widać skóry. Podszycie krótsze, bardziej miękkie i delikatniejsze niż włos okrywowy.

Zachowanie i charakter
Po odpowiednim i cierpliwym szkoleniu foksterier może stać się psem posłusznym i zrównoważonym. Jest to pies ruchliwy, wesoły, ciekawski, o bardzo żwawym temperamencie. Często pies jednego właściciela.

Użytkowość
Foksterier jest psem o instynkcie łowieckim, sprawdzającym się nie tylko w pracy w norach, jako pies wypłaszający np. lisy, ale także na powierzchni, gdzie może być dzikarzem, płochaczem czy tropowcem. Chętnie pracuje także w wodzie.

Zdrowie i pielęgnacja
Okrywa włosowa szorstkowłosych wymaga trymowania. Na nogach i brodzie sierści nie trymuje się, jedynie wyrównuje. Na grzbiecie powinna mieć długość 3-3,5 cm , na bokach i po obu bokach szyi 1-1,5 cm, a na głowie i uszach sierść powinna mieć tylko kilka milimetrów długości. Przejścia w trymowaniu między poszczególnymi częściami ciała powinny być łagodne, mało widoczne. Ze względu na to, że sierść na różnych częściach ciała przyrasta z różną intensywnością, trymowanie poszczególnych części ciała powinno być przeprowadzane stopniowo. Jest to rasa wymagająca wiele ruchu na świeżym powietrzu.
Źródło :http://pl.wikipedia.org

Źródło: happydogs.fora.pl/a/a,74.html


Temat: Niemiecki terier myśliwski
Niemiecki terier myśliwski - rasa psów należąca do grupy terierów, zaklasyfikowana do sekcji terierów wysokonożnych.

Rys historyczny
Po I wojnie świa­towej kilku aktywnych myśliwych opuści­ło Foxterrier Club, by poświęcić się ho­dowli psa o najwyższych walorach użytkowych. Rudolf Friess, Walter Zangenberg i Carl-Erich Grunwald zdecydowali, że utworzą rasę norowców o umaszczeniu czarnym podpalanym. Lutz Heck Handenbeck dyrektor ogrodu zoologicz­nego podarował Walterowi Zangenbergowi cztery czarne podpalane teriery rzeko­mo czystej linii foksterierów. Od nich rozpoczęto hodowlę niemieckich terierów myśliwskich. Później do grona hodowców dołączył dr Hubertt Lackner. Po latach licznych eksperymentów hodowlanych, dzięki krzyżowaniu staroangielskich szorstkowłosych terierów i te­rierów walijskich, otrzymano ustalony typ psa. Ho­dowcy zabiegali nie tylko o eksterier, ale równocześnie o użytkowość. Chodziło im o psa wszechstronnego, energicznego, głoszącego zwierzynę, lubiącego wodę, łatwego w układaniu i posiadającego in­stynkt myśliwski. W 1926 roku powołano do życia Deutsche Jagdterrier - Club. Dzisiejsi hodowcy niemieckich terierów myśliwskich również przykładają wielką wagę do ich użytkowości na polowaniu, ciętości, odwagi i zrównoważenia charak­teru.

Użytkowość
Niemiecki terier myśliwski jest psem myśliwskim, pełniącym funkcje norowca, psa tropiącego i aportującego. Nazwa terier pochodzi od łacińskiego słowa terra oznaczającego ziemię, co wiąże się z funkcją tego psa na polowaniach. Do jego zadań należy tropienie lisów, co wiąże się często z rozkopywaniem ich nor oraz zaciętością w walkach z tym drapieżnikiem.
Jego wrodzona zaciętość i hart tak jak uwydatnione poczucie wolności, niezwykła mobilność oraz solidna doza uporczywości stanowią konieczny element osobowości tego psa, pozwalający osiągać mu sukcesy na polowaniach.

Temperament
Bardzo cięty. Pies tej rasy posiada silny stopień dominacji. Potrzebuje bardzo dużo ruchu i zainteresowania. Dorosłe osobniki mogą być agresywne wobec innych psów, dla ludzi przyjacielskie. Szybko się uczą i są inteligentne.

Budowa
* Sylwetka powinna sprawiać wrażenie nieco wydłużonej, długość tułowia większa od wysokości w kłębie, pies powinien być silny i dobrze umięśniony.
* Kościec suchy i dobrze związany. Stosunek wysokości do długości oraz kątowanie kończyn przednich i tylnych powinno być zharmonizowane. Klatka piersiowa głęboka, miernie szeroka, żebra lekko wysklepione, brzuch miernie podciągnięty. Lędźwie szerokie i silne, tył długi i lekko opadający.
* Łapy okrągłe, silne, dobrze wysklepione. Podeszwy bardzo twarde. Palce zwarte, wypukłe, pazury krótkie, barwy czarnej.
Niemiecki terier myśliwski - Jagdterrier występuje w odmianie szorstkowłosej i gładkowłosej

Szata i umaszczenie
* Szata prosta, gęsta i szorstka lub gładka i ściśle przylegająca do ciała.
* Umaszczenie czarne, ciemnobrązo­we lub szaroczarny melanż ze złotorudymi wyraźnie ograniczonymi, czystej bar­wy znaczeniami nad oczami, na kufie i piersi, także na kończynach i wokół odby­tu.

Utrzymanie
Nie ma problemu nawet z dłuższą sierścią. Czesany raz dziennie ma błyszcząca i niesplątaną sierść.

Popularność w Polsce
Rasa ciesząca się coraz większą popularnością, zwłasza do polowań na drapieżniki w norach i stogach.
Źródło : http://pl.wikipedia.org

Źródło: happydogs.fora.pl/a/a,86.html